Od blisko trzech dni na południu Polski trwa walka ze skutkami niżu genueńskiego. Szkolne koło Polskiego Czerwonego Krzyża z Siemyśla organizuje pomoc.
Sytuacja powodziowa na południu kraju jest tragiczna. Dużo miast i wsi zostało zalanych przez wielką wodę. Mieszkańcy zalanych terenów stracili swój dobytek. Rozpoczęło się od ulewnych opadów spowodowanych niżem genueńskim, przez który doszło do podwyższenia się stanu wód w rzekach i lokalnych podtopień.
Szkolne koło PCK organizuje zbiórkę
Pomimo słabnących opadów problem powodziowy na terenie Polski nie ustaje. Służby wciąż walczą i starają się ograniczyć siłę żywiołu, z jakim mamy do czynienia. Wiele osób, społeczności i organizacji tworzy zbiórki, głównie materialne, które mają pomóc powodzianom. W naszej gminie podobną inicjatywą wykazało się szkolne koło Polskiego Czerwonego Krzyża działające w Szkole Podstawowej w Siemyślu.
"Szkolne koło PCK w Siemyślu organizuje zbiórkę dla powodzian. Od 16 września, w sali nr 26, przyjmowane będą środki czystości i higieniczne, artykuły spożywcze z długą datą przydatności do spożycia, pampersy, chusteczki nawilżane itp."
— pisze Katarzyna Tomaszewska, opiekunka szkolnego koła PCK na profilu Facebook.
Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki, w obliczu takiego zagrożenia liczy się każda pomoc.
PCK uruchomił również zbiórkę internetową
Zbiórki stacjonarne to nie jedyna forma pomocy. Uruchomiono wiele zbiórek internetowych, które działają na zasadzie skarbonek. Taką zbiórkę prowadzi także Polski Czerwony Krzyż.
"Polski Czerwony Krzyż, we współpracy z lokalnymi sztabami kryzysowymi, służbami ratowniczymi oraz samorządami, już teraz przygotowuje się do organizowania pomocy dla najbardziej dotkniętych rejonów. Zbiórka ma na celu zebranie funduszy, które natychmiast zostaną wykorzystane na zakup niezbędnych produktów i sprzętu."
— pisze organizator w opisie zbiórki.
Aby przejść do zbiórki, wystarczy kliknąć [TUTAJ].
Zebrane w zbiórce fundusze pozwolą na zakup pakietów żywieniowych i higienicznych, wody pitnej oraz osuszaczy, które po zakończeniu akcji ratunkowej pozwolą osuszyć zalane budynki.
Na pomoc w akcji ratunkowej ruszyły służby z Kołobrzegu
14 września na polecenie Komendanta Głównego Straży Pożarnej do pomocy przy powodzi zadysponowano jednostki straży pożarnej z województwa zachodniopomorskiego, w tym JRG Kołobrzeg.
Kołobrzeska delegacja straży pożarnej wyjechała w składzie trzech funkcjonariuszy.
15 września do pomocy w akcji ratunkowej zadysponowano zachodniopomorskie jednostki WOPR i SAR. Wspomóc powyższe jednostki zdecydowali się również ratownicy z Brzegowej Stacji Ratownictwa w Kołobrzegu w składzie pięciu osób. Kołobrzescy ratownicy ruszyli na pomoc ciężarówką, która jest przystosowana do pracy na zalanych terenach. Zabrali również skuter wodny, który pozwoli im na większą mobilność podczas prowadzenia działań.

Foto: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa